[ ]
Πρόσφατες Αναρτήσεις
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 84-78 (video)
Τρίτη 22 Μαΐου 2012 Posted by STEVENIKO

Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός νίκησε με 84-78 τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο ΣΕΦ και έκανε το 1-0 στους τελικούς της Α1

Αν η αρχή είναι το ήμισυ του παντός, όπως λέει ο θυμόσοφος λαός, τότε ο Ολυμπιακός έκανε το πλέον ιδανικό... ποδαρικό στους τελικούς της Α1 και έχει το πάνω χέρι με το "καλημέρα".

Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς, βγάζοντας σπουδαίες άμυνες σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ελέγχοντας πλήρως τα ριμπάουντ και κάνοντας τις σωστές επιλογές στην επίθεση, νίκησε δίκαια τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο ΣΕΦ με 84-78 και έκανε το 1-0, υπερασπίζοντας το πλεονέκτημα έδρας του.

Οι Πειραιώτες είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές Ευρώπης Παπανικολάου (16π) και Πρίντεζης (18π). Από την άλλη μεριά, για τους «πράσινους» ο Βουγιούκας με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος.

Πλέον θα προσπαθήσουν την Πέμπτη (19:00) στο ΟΑΚΑ να κάνουν το 2-0 και να γίνουν το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο, ενώ οι "πράσινοι" να φέρουν την σειρά στα ίσα.

O αγώνας

Στο αμιγές αγωνιστικό κομμάτι του πρώτου τελικού, ο Παναθηναϊκός μπήκε μουδιασμένα στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 5-2 χάρη σε ισάριθμους πόντους του Πέρο Άντιτς, όμως στην συνέχεια κατάφερε να ανεβάσει "στροφές" και να ελέγξει το ρυθμό. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με +5, 11-16, με τρίποντο του Τσαρτσαρή, αλλά και +6, 14-20, με τον Βουγιούκα. Εντέλει, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 15-20 για τους φιλοξενούμενους. Κοινό χαρακτηριστικό των δύο ομάδων η πολυφωνία στην επίθεση και τα 7 λάθη στην πρώτη περίοδο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στον Ολυμπιακό, ο οποίος βελτίωσε την επίθεσή του και την άμυνά του και με επιμέρους σκορ 26-13 πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 41-33. Με εννέα πόντους του Πρίντεζη, έξι του Χάινς και τρίποντο του Παπανικολάου έγιν το 33-29, μετέπειτα ο Γκετσεβίτσιους με νέο τρίποντο «έγραψε» το 38-32 έπειτα από ριμπάουντ του Πρίντεζη, ο οποίος πέτυχε και το τελευταίο καλάθι για την ομάδα του στο πρώτο μέρος.

Άντεξε ο Ολυμπιακός παρά την πράσινη αντεπίθεση

Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και με +11 με καλάθια των Κέσελ, Άντιτς και Ντόρσεϊ στις αρχές της 3ης περιόδου, όταν και έγινε το 47-36, ενώ ο Πρίντεζης έκανε και το 49-38. Κάπου εκεί μίλησαν οι "πράσινοι" και με επιμέρους σκορ 0-9 έγινε το 49-47. Ο Κώστας Παπανικολάου έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του, όμως για το 1-0 στη σειρά των τελικών με 5 πόντους, 56-51. Όταν έληξε η 3η περίοδος ο Ολυμπιακός προηγείτο με 58-52, χάρη σε 2/2 βολές του Σπανούλη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο όλα ήταν ανοιχτά, όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να... ξεδιαλύνει το τοπίο. Ο Παπανικολάου με δική του ενέργεια και καλάθι πήγε ξανά την διαφορά στους εφτά για την ομάδα του, ακολούθησαν δυο τάπες από Χάινς και Πρίντεζη σε Καλάθη και Βουγιούκα, ενώ δύο τρίποντα του Γκετσεβίτσιους τέσσερα λεπτά πριν το τέλος έκαναν το σκορ ξανά 72-61. Οι «ερυθρόλευκοι» διαχειρίστηκαν σωστά τα τελευταία λεπτά με πολύ δυνατή άμυνα από τον Χάινς και τελικά κατάφεραννα φτάσουν στο τελικό 84-78 παρά την απέλπιδα προσπάθεια του "τριφυλλιού" να επιστρέψει στο ματς και να ανατρέψει τα δεδομένα.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 41-33, 58-52, 84-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 13, Άντιτς 9 (1), Σπανούλης 9 (1), Ντόρσεϊ 3, Κέσελ 2, Παπαδόπουλος, Γκετσεβίτσιους 11 (3), Πρίντεζης 18 (1), Παπανικολάου 16 (2), Μάντζαρης 2, Σλούκας 1, Κατσίβελης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Μάριτς, Περπέρογλου 12, Μπατίστ 10, Σάτο 3, Τσαρτσαρής 3 (1), Διαμαντίδης 15 (3), Βουγιούκας 20, Ν.Καλάθης 7, Σμιθ, Καϊμακόγλου 4, Γιασικεβίτσιους 4.